A földrajz és az utazás iránti szeretetem hozta létre ezt a posztot, amiben bemutatok nektek 4 olyan helyet, ami Föld Anyánk keze munkája. Ezek a területek kívül esnek a turisták szemei elől, mégis gyönyörűek és érdekesek - legalábbis számomra -, és én remélem, hogy egyszer lesz szerencsém és bátorságom ellátogatni mindegyikhez. Hiszen mi lehetne jobb, mint nyakunkba venni a világot?
FAKAOFO ATOLL
Talán már említettem egy-két posztban ezt a rejtélyes helyet, és most elérkezett az idő, hogy nektek is bemutassam. Kezdjük is egy rögtönzött földrajzórával!
"Az atoll egy korallzátonyokból felépülő, gyűrű alakú sziget vagy szigetcsoport" - állítja a Wikipédia (, én pedig fejet hajtok, mert nem is mondhattam volna szebben és egyszerűbben). Ilyen atoll például a híres-neves Bora Bora vagy a Maldív-szigetek is. Engem mégis egy kis névtelen sziget, Fakaofo fogott meg, és ha ránéztek ezekre a képekre, mondjátok, hogy nem akartok ti is végigugrálni a kis pamacsos felhőkön, hogy utána egy fejessel érkezzetek az óceánba!
Valójában három atoll van egymás közelében a Csendes-óceánon, ezek alkotják a Tokelau-szigeteket, amik pedig Új-Zélandhoz tartoznak , mint gyarmat. Az új-zélandiaknak ez a megnevezés nem tetszik, de a lakosok népszavazáson úgy döntöttek, nekik tökéletesen jó így is. Mert igen, annak ellenére, hogy a szigetek összterülete 10 négyzetkilométer, 1499-en lakták őket 2016-ban! Mi ez, ha nem elképesztő?
Valójában három atoll van egymás közelében a Csendes-óceánon, ezek alkotják a Tokelau-szigeteket, amik pedig Új-Zélandhoz tartoznak , mint gyarmat. Az új-zélandiaknak ez a megnevezés nem tetszik, de a lakosok népszavazáson úgy döntöttek, nekik tökéletesen jó így is. Mert igen, annak ellenére, hogy a szigetek összterülete 10 négyzetkilométer, 1499-en lakták őket 2016-ban! Mi ez, ha nem elképesztő?
Amikor megláttam ezt a képet azzal a vékony földsávval, azt hittem lakatlan, hiszen a szigetek legmagasabb pontja 2 méterrel a vízszint felett van dagály idején. Mi történik, ha vihar van, vagy egy földrengés cunamit indít el? A hullámok csak úgy átcsapnak a házak felett? Ráadásul a legközelebbi szárazföld, Szamoa 500 km-re van, ami több mint egy napi hajóút. Elképzelhetetlennek tartottam, még most is... De nem, ezek a tokelauiak rendesen berendezkedtek: 100%-ban napenergiával látja el őket az a 4032 napelem-panel, internetük van, saját nyelvük, sportrendezvényeik, és banán- és kókuszpálma ültetvényeik. (Mondjuk a gazdaságuk veszteséges Új-Zélandnak, lehet, hogy ezért akarják inkább társállammá nyilvánítani.)
Én rettentően kíváncsi lennék, milyen ott az élet, mit esznek és isznak az emberek, mennyi fiatal van, mivel foglalkoznak, milyen szokásaik vannak, és hogy nem félnek-e egy apró földsávon élni, mikor a tengerek szintje emelkedik.
RORAIMA-HEGY
A hegy Dél-Amerikában, három ország (Venezuela, Brazília és Guyana) találkozási pontjánál található. (Kár, hogy raktak oda egy nagy követ jelölésként, különben tök buli lenne egyszerre három országban állni.) Nem is ez a legérdekesebb a heggyel kapcsolatban, hanem a formája. A helyi bennszülöttek úgy hitték, a hegy egy hatalmas, kivágott fa hátramaradt törzse, amin valamikor a világ összes gyümölcse megtermett, és amikor Makunaima, a "mitikus szélhámos" kivágta, özönvizet idézett elő. (Ez a történet már csak azért is megmaradt, mert szerintem nagyon érdekes, hogy tudat alatt hogy kapcsolódik össze a hit szerte a világon, hiszen például a fa szimbóluma és az özönvíz jelenség is több vallásban megjelenik.) Egyébként teljesen igazat adok a bennszülötteknek, a hegy valóban olyan, mint egy fatörzs, de ez nem egy egyedülálló képződmény. Táblahegynek vagy mesunak hívják az ilyen hegyeket, Venezuela és Guyana vidékén pedig tepuinak vagy tepuynak, az istenek házának.
A hegy és vidéke egyesek szerint inspirálta Arthur Conan Doyle Az elveszett világ című könyvét, valamint a Fel! című filmet.
A megmászás pedig nem lehet egyszerű elnézve azokat a meredek falakat...
TROLLTUNGA
Norvégia ott áll a top 3 hely között, ahová el szeretnék jutni. Talán még első is lenne, ha nem álmodoznék New Yorkról már kiskorom óta. A Norvégián belüli érdekes helyek közé a Trolltunga (a troll nyelve) azért került fel, mert biztos vagyok benne, hogy ha egyszer lenne lehetőségem megtenni a 27 km-es túraútvonalat Ringedalsvatnet tó fölé nyúló kis szikláig, biztosan nem lépnék rá. Ugyanis rettentő tériszony tör rám még egy balatoni kilátó megmászásától is, ezt a sziklát meg 700 méternyi zuhanás választja el a tó vizétől. És hiába jegyeznek csak kevés halálesetet, amit a Trolltungáról a mélybe vetett pillantás okozott (elméletileg 2015-ben volt az első baleset, amit kicsit kétlek, de a Wikipédia biztos tudja), én inkább köszönöm, de nem szeretnék megpróbálkozni vele. Inkább csak távolról szemlélném a szakadék peremét, onnan tisztelnék mindenkit, aki rá meri tenni a lábát a Trolltungára.
Ennek ellenére igenis szépnek találom a jelenséget, és bíztatnék is mindenkit, aki nem fél a magasságtól, hogy látogasson el ide!
GUELTA D'ARCHEI
Miután láttunk szigeteket, hegyeket, meg sok-sok vizet, nézzünk szét a Szaharában!
A guelták az oázishoz hasonló területek, arra viszont sajnos nem jöttem rá, miben különbözik pontosan a kettő egymástól. A Guelta d'Archei a Föld egy olyan ritka pontja, aminek sikerült kicsusszannia az ember kezei közül, ugyanis nem egyszerű a megközelítése, annak ellenére, hogy ez a legismertebb guelta. Csád fővárosától négy napnyi autóútra van, és még pár órányi gyaloglásra, így a turisták nem zavarják a sziklák árnyékában iszogató tevéket és vadászó nílusi krokodilokat. A víz különben hűvös, és az internet szerint iható amellett a tény mellett is, hogy feketére színezi a teveürülék. Nyami.
Mivel bővítenétek a listát? Hová szeretnétek eljutni?
Tudjátok mi maradt ki? Cupcake ATM! :D
Források: Wikipédia
Atyaég, milyen gyönyörű helyeket válogattál össze! Ugye ebből sorozat lesz? :D
VálaszTörlésElképzelhető ;)
TörlésSzia! Rég olvastam már ilyen tartalmas bejegyzést mint ez! Remélem lesz még több ilyen, mert veszettül imádtam! Csak így tovább!
VálaszTörlésSzia!
TörlésKöszönöm szépen, nem ígérek semmit, de nem kizárt, hogy lesz még ilyen poszt! :)
Mostanában teljesen rákaptam az utazásra, ezzel kapcsolatos jövőbeli tervek készítésére, úgyhogy nagyon jól jött a bejegyzésed! Szívesen olvasnék belőle többet is. (:
VálaszTörlésDe örülök neki! :D Nemsokára jelentkezem az új résszel.
Törlés